Vi har store forventninger til det arbeidet og ser for oss overrislingseffekter i form av økt trafikk til oss fra den flyplassen som måtte bli charterlufthavnen i nord, sier Myklevoll, reiselivssjef i Svalbard Reiseliv.
Reiselivstatistikken for 2009
I 2009 ble det registrert 82 307 gjestedøgn i Longyearbyen. Dette er en nedgang på 11,7 %, sammenlignet med året før da det ble registrert 92 000 gjestedøgn. Vi må tilbake til 2005/2006 for å finne tilsvarende resultat. I 2008 fløy Norwegian på Svalbard og i tillegg opplevde vi ”flere høydepunkter” som for eksempel åpningen av det Globale frøvelvet og besøk av de nordiske tronarvingene. Nedgangen i 2009 er alvorlig, men det er viktig å understreke at finanskrisen og frafall av et flyselskap er viktige årsaker til tilbakegangen, understreker Unni Myklevoll. Beleggprosenten ved overnattingsstedene i Longyearbyen var i 2009 på 39,66 %, som er en nedgang fra 2008 på 12% . 74 % av de besøkende kom fra Norge, noe som representerer en gledelig økning på 2,9 % fra 2008. Ferie/fritidssegmentet viser, ikke overraskende, en nedgang på 13 %.
Lever med uforsigbarhet
Svalbard Reiseliv konstaterer at vi fortsatt må leve med uforutsigbarhet når det gjelder rammebetingelsene for reiselivsaktørene og aktivitetene på Svalbard. Som høringspart i første runde, sendte Svalbard Reiseliv en grundig og godt gjennomarbeidet høringsuttalelse når det gjaldt stenging av store deler av Østre Svalbard. Det er lite tilfredsstillende å registrere at ingen av våre innsigelser eller konstruktive forslag ble tatt til følge. Når heller ikke Sysselmannens konklusjoner ble vektlagt, er det grunn til bekymring for reiselivets muligheter for bærekraftig og ansvarlig utvikling på Svalbard.
Vi registrerer også at det skal starte en prosess for endring på ferdselsområdene. I reiselivet i Longyearbyen er det enighet om at dagens områdeoppdeling fungerer godt for alle parter. Svalbardmeldingen konkluderer med at reiselivsaktørene opptrer ansvarlig og at produktene har den kvalitet myndighetene betrakter som bærekraftig. Vi stiller oss derfor noe undrende til hvorfor det er nødvendig å gå nye runder og fortsette å gjøre situasjonen usikker for reiselivsaktørene, sier Unni Myklevoll.
Reiselivet skal videreutvikles
Reiselivet bidrar til en mer variert næringsstruktur i Longyearbyen og gir grunnlag for økt verdiskaping. Det er gledelig at den nye Svalbardmeldingen presiserer at det er viktig med en fortsatt videreutvikling av reiselivet på Svalbard. Reiselivet på Svalbard er seg sitt bærekraftige utviklingsansvar bevisst og løfter miljøhensynet frem i alle sine planer avslutter reiselivssjef Myklevoll.
——-
Kilde: Svalbard Reiseliv
Bildet: www.flickr.com/photos/egm757lover/ / CC BY 2.0