Daglig leder i Destinasjon Trysil (DT), Helge Bonden, uttrykker sterk bekymring for regjeringens forslag om turistskatt. Den frivillige kommunale overnattingsavgiften, som kan innføres fra 1. juli, anses som en betydelig trussel mot Trysils reiselivsnæring.
Urimelig og urettferdig
Turistskatten innebærer at kommuner med høyt turisttrykk kan kreve inn 3 prosent av overnattingskostnadene. Selv om næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) understreker at inntektene kun skal gå til turistrelaterte kostnader, er Bonden kritisk.
– Bransjen betaler allerede betydelige beløp til kommunen med dagens skatter og avgifter, ikke minst gjennom eiendomsskatt. En turistskatt i tillegg vil være urimelig. Det er også veldig urettferdig at en enkelt bransje med marginal lønnsomhet skal betale for "alle", sier Bonden
Han uttrykker også skepsis til om midlene faktisk vil gå til turisttiltak som øker attraksjonskraften i Trysil.
– Jeg er veldig spent på hva en slik avgift eventuelt vil bli brukt til, sier han.
Klart nei fra medlemsbedriftene
DT, som består av rundt 175 små og store virksomheter i Trysil, har gitt administrasjonen et tydelig mandat.
– På medlemsmøtet i høst fikk vi klart beskjed om at vi skal kjempe mot innføring av den foreslåtte turistskatten i kommunen vår, sier Bonden.
Han viser til at marginene i overnattingsbransjen allerede er lave. I Innlandet var resultatmarginen for hoteller i 2023 på 0 prosent.
Fare for lavere etterspørsel og tap av arbeidsplasser
Beregninger i forbindelse med lovforarbeidet viser at 3 prosent prisøkning kan redusere etterspørselen med hele 6 til 9 prosent.
– Med slike utslag vil både overnattingsaktører, sysselsetting og lokal verdiskaping bli negativt påvirket, sier Bonden.
Destinasjonsselskapet selv frykter å miste rundt 30 prosent av sine inntekter dersom turistskatten innføres.
– I dag bidrar overnattingsaktørene med betydelige beløp til fellesskapet, men vil ikke kunne fortsette med det om de rammes av turistskatt, sier Bonden.
Store ringvirkninger i dag – står i fare
En analyse fra Oslo Economics viser at den totale omsetningen i Trysil var på hele 2,75 milliarder kroner i 2024 som følge av direkte og indirekte effekter fra alpinanlegget i Trysilfjellet.
– Dette viser at turistene skaper svært store inntekter og ringvirkninger i Trysil. Dette må vektlegges og tas med i regnestykket. En turistskatt vil svekke konkurransekraften og kan sette denne positive utviklingen i spill, sier Bonden.
Han trekker frem Trysil Hotell som et eksempel: Hotellets margin økte fra 1,8 prosent i 2023 til 2,5 prosent i 2024 – en margin som ifølge Bonden kan bli spist opp av en turistskatt.