En ny rapport fra Avinor viser at 4 millioner internasjonale turister landet på Oslo Lufthavn i 2024. Disse gjestene skapte 4,4 milliarder kroner i direkte verdiskaping i reiselivsnæringene i Oslo, og brukte mellom 31 og 42 milliarder kroner i handelsnæringen nasjonalt.
– Turistene som kommer med fly til Oslo er viktige for butikkene, serveringsstedene og hotellene på storbyens gulv. Når Oslo Lufthavn taper ruter relativt sett, taper vi arbeidsplasser og aktivitet i hele byen, sier Daniel Lea, administrerende direktør i Oslo Handelsstands Forening (OHF).
Dobbelt så mange seter til København
Han viser til at både danskene og finnene har hatt en langt kraftigere vekst i direkteforbindelser og dermed turisttrafikk, sammenlignet med Oslo Lufthavn. I 2026 er det ca. dobbelt så mange flyseter til Kastrup som til Oslo. Han savner at byens politikere, både i byråd og Stortinget, engasjerer seg i flyplassen.
- Jeg kom akkurat hjem fra møte med politikere og kommune i Stockholm. Der opplevde jeg at næringslivet og politikere engasjerte seg sterkt i behovet for en sterk hovedflyplass, da de ser at det gir store ringvirkninger for sin region. I Norge føler jeg til sammenligning debatten handler mest om å legge ned Flytoget, si nei til taxfree, øke flypassasjeravgifter og si nei til en ny rullebane. Vi trenger å snakke opp betydningen luftfarten spiller for Oslo, både mtp. tilgang til besøkende, talent og kapital, sier Lea.
- Byen vår står ikke et sekund tilbake for Stockholm, Helsinki eller København, hva gjelder å være en attraktiv hovedstad. Vi har en fantastisk serveringsscene, spennende kulturtilbud, flott handelsscene og en utrolig velutviklet havnepromenade. Ikke minst er vi den kuleste alpinbyen i Europa, noe som er underkommunisert. Potensialet for å vokse utenlandsturismen til Oslo i vinterhalvåret er stor, sier Lea.
Taper 24 milliarder kroner i årlig verdiskaping sammenlignet med danskene
Avinor har beregnet at dersom Oslo Lufthavn taper rutegrunnlag til Københavns lufthavn kan det i 2040 bety:
- 18 000 færre avganger fra Oslo Lufthavn
- 24,3 milliarder kroner i tapt verdiskaping dette året alene
- 250 milliarder kroner i tapt verdiskaping samlet i perioden 2024–2040
– Dette er ikke bare et luftfartsspørsmål. 250 milliarder i tapt verdiskaping betyr færre jobber for unge og lavere skatteinntekter til Oslo kommune. Kampen om flyrutene er en kamp om hvor verdiene i Skandinavia skal skapes, avslutter Lea.
Noen tall
- Bare i 2024 kom 4 millioner internasjonale turister til Oslo Lufthavn.
- Det direkte bidraget til verdiskapningen i reiselivsnæringene i Oslo var på hele 4,4 milliarder korner i 2024.
- For handelsnæringen på landsbasis bidro innkomne flyturister med mellom 31 og 42 milliarder kroner brukt i 2024.
- 10 direkte sysselsatte ved Oslo lufthavn gir 5 sysselsatte i den øvrige økonomien.
- 18 000 – antall færre avganger ved Oslo lufthavn i 2040 som følge av tapt konkurranse med CPH.
- 24,3 milliarder kroner - tapt verdiskapingen i hele landet som følge av tapt konkurranse overfor CPH med 20 prosent færre avganger i 2040.
- 250 milliarder kroner – den samlede tapte verdiskapingen aggregert over hele perioden 2024-2040 som i konkurranse med CPH.